Економимо енергію – зберігаємо гроші

Кожна квартира чи будинок споживають енергію максимум в чотирьох субстанціях: тепло, гаряча вода, газ і електроенергія. Найдорожче нам коштуватиме обігрів приміщень взимку.

 

Отож теплу пору року слід використати за принципом: «Готуй сани влітку», тобто для робіт з енергозбереження нашого житла. І тут кожному слід терміново ознайомитися з різними аспектами енергозбереження, починаючи від встановлення лічильників і закінчуючи різними, на наш погляд, екзотичними, але вже широко застосовуваними системами опалення, як сонячні колектори, сонячні батареї, теплові помпи та інші.

 

З чого розпочати?

 

Перший крок – обов’язкове встановлення приладів обліку в т.ч. навіть і в кухні біля газової плитки. Якщо це здаватиметься дорого, то порахуйте вартість газу особливо влітку за новими тарифами і побачите ефект. Про обов’язкове встановлення загальнобудинкового лічильника тепла з регулятором тепла при централізованому теплопостачанні і говорити нічого. Взагалі за приладами обліку ви зможете контролювати  і регулювати витрати газу води та енергоносіїв відповідно до ваших можливостей. Щодо ефективного використання тепла, стає очевидним – якщо ми йдемо до Європи, то слід звикати до температури в квартирі 18-20 градусів, а не 250, як ми часто звикли. Європейці та американці тому багато живуть, що економлять на всьому. Адже значно дешевше одягнутися в хаті тепліше, ніж витрачати додаткові сотні гривень за задоволення ходити взимку з коротким рукавом.

 

Загалом нам прийдеться пройти той шлях, що пройшли всі громадяни в країнах, які ми називаємо цивілізованими, – утеплення приміщення, адже це основний спосіб скорочення витрат. Досвід інших країн показує, що таким чином ми можемо скоротити затрати енергії на 20%-50%, особливо в блочних будинках з залізобетонних конструкцій. Найефективніше це можна зробити цілим будинком, щоб не було латок на фасадах, як це відбувається зараз. Взагалі проживаючи в багатоквартирному будинку слід розуміти, що значної економії можна добитися лише коли всі мешканці діють дружно. Адже ефект наступає при грамотному і суцільному  утепленні всіх стін, вікон на сходових клітках, вхідних дверей, горищ. Це добре видно при аналізі витрат тепла за допомогою тепловізора.

 

Синій колір покаже місця,  де стіни слабо випромінюють тепло, жовті – там де стіни теплі, а червоні – там де випромінювання є найактивнішим. Добре видно, що думка про те, ніби то живучи в середині будинку можна не утеплювати стіни є хибною.

 

Слід зважити і на те, що суб’єктивне відчуття холоду в квартирі залежить не тільки від температури в кімнаті, а і від температури стін. Це добре видно на наступних рисунках.

 

 

Враховуючи конвенкцію (потоки повітря) в кімнаті добре видно, що при однаковій температурі повітря в квартирі +190  при потоці повітря від холодної стіни температурою +120 дасть людині відчуття температури +15,50. Отож, щоб відчуття температури стало 190 температуру в кімнаті слід підняти до 260.  В той же час, якщо в результаті утеплення температура стіни підніметься до 180, то відчуття температури буде комфортним.

 

Значну увагу слід приділити утепленню з’єднувальних швів на панелях. Тут велику роль грає оптимальний вибір утеплюючих матеріалів з точки зору ціни, якості та довговічності.  При цьому не слід думати, що, живучи в посередині будинку, можна уникнути витрат. Це доведеться зробити всім, оскільки об’єктивно витрати на тепло зростатимуть.

 

Особливу увагу слід приділити вікнам, адже через них ми можемо втрачати до 30 відсотків тепла.

 

Крім того, слід зауважити, що при утепленні та заміні вікон треба враховувати і проблеми вентиляції квартири, щоб на стінах не осідала волога і не виник грибок.

 

Тому перед тим, як приймати рішення слід проконсультуватися зі спеціалістом і вибрати оптимальний для жильців будинку варіант.

 

На завершення нагадаємо, що на програму енергоефективності цього року уряд виділяє 1, 57 млрд. грн. При цьому на термомодернізацію будинків ОСББ передбачається компенсація до 40% вартості робіт, а індивідуальних будинків і квартир до 30%. Детально з’ясувати, як скористатися урядовою програмою поінформуємо після отримання відповідних нормативних документів.

 

Про інші аспекти енергозбереження в наших оселях розкажемо в наступних номерах газети.

 

 

(За матеріалами «Утеплення будинку. Комфорт і економія», авт. Ніколь Шортичик, Марк Гласс, Сіріл Ярний)

 

 

Юрій КУЖЕЛЮК, член комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку Львівської міськради, співкоординатор групи «ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ».

 

 

 

Розсилка листів

Підпишіться на нашу розсилку: