Олег Канівець: «Усі, хто «освятив» антимайданівські «диктаторські закони», мають сидіти у тюрмі»
До річниці Майдану влада наче хвацько взялася за колишніх депутатів, котрі ухвалили так звані «диктаторські закони» 16 січня, чим спровокували екскалацію конфлікту на Майдані. Час минає, однак справа відверто заштопорилася. Михайло Чечетов викинувся з вікна (чи йому допомогли), Олександр Єфремов, за якого внесено заставу, ходить з браслетом і винним себе, звісно, не визнає. А решта?
Хто має нести відповідальність за прийняття "диктаторських законів" і чи реально сьогодні покарати винуватців? Розмова про це з одним із лідерів «Громадянської позиції» народним депутатом 7-го скликання Олегом Канівцем, який у той фатальний день – 16 січня 2014-го року був заступником голови лічильної комісії.
- Пане Олеже, для початку пригадайте, як відбувалося прийняття законів 16 січня
- Почну з того, що говорити про якесь голосування взагалі не доводиться. Тодішній голова лічильної комісії Олійник оголосив результати фактично «зі стелі», він навіть не розставив членів комісії у залі, щоб вони рахували кількість піднятих рук. Комуністу Калєтніку, який тоді головував у Раді, опозиція не давала можливості вийти з кабінету. Він виліз через вікно і потрапив до тієї частини залу, де сиділи регіонали. Його посадили в ряди, тому що президія була заблокована, підключили мікрофон і з цього місця він вів «голосування» за ці закони. У свою чергу Олійник говорив йому, скільки рук підняли депутати. Процедура навіть близько не була дотримана – це було знущання над процедурою прийняття рішень. Деякі депутати підняли обидві руки. Тому Олійник і Калєтнік разом з Єфремовим несуть ще більшу відповідальність за прийняття цих законів.
- Чому тоді на лаву підсудних потрапили лише двоє депутатів? Чи вірите Ви у те, що будуть покарані інші організатори незаконного голосування?
- Мене не покидає думка, що це може бути такий собі фарс, організований для того, щоб заспокоїти суспільство в річницю трагічних подій на Майдані. Єфремов і Чечетов, безумовно, були стовпами режиму Януковича, але вони одні з багатьох і далеко не найголовніші. На жаль, Генпрокуратура, не маючи серйозних результатів у цих справах, знайшла відвід для суспільства - вдарити по цих двох, щоб усі на якийсь час заспокоїлися. Я без оптимізму дивлюся на майбутнє цих судових процесів. Якщо будуть гучніші затримання, тоді можна буде говорити, що дійсно влада почала підбиратися до тих, хто, хто замовляв ці закони. Я не вірю на приклад, щось Чечетов міг щось організувати – він лише піднімав руку, тому для мене це клоунада. А взагалі на лаві підсудних має сидіти щонайменше вся тодішня лічильна комісія, за винятком депутатів від опозиції. Всі, хто складав і підписував протокол «голосування», освятили бандитські закони 16 січня і всі вони мають сісти у тюрму.
- На якій стадії зараз перебуває розслідування обставин цього «голосування»?
- Я був першим, хто дав покази у Генпрокуратурі щодо подій 16 січня у Раді. Знаю, що після цього депутати не дуже поспішали давати свої свідчення. Слідча з Генпрокуратури, яка веде справу сказала, що вже навіть відкрили окремий кабінет у Раді, щоб депутатам було зручно давати свідчення, і все одно справа рухалася дуже повільно. Слідчі викликали усіх тодішніх членів лічильної комісії і тих депутатів, які висловлювалися у ЗМІ щодо того, як ці закони приймалися. Разом це десь понад 60 депутатів. Однак, скільки з них дали свідчення, знають лише ті, хто ведуть провадження.