Юрій КУЖЕЛЮК: Заощаджуємо тепло
Заходи над збереженням енергії і, в першу чергу тепла, – це те над чим ми тепер повинні працювати постійно.
Є засоби, щодо збереження тепла, які кожен може здійснювати сам, а є такі, що вимагатимуть спільної праці багатьох. Наприклад, утеплення багатоквартирного будинку, або встановлення регулятора температури в ньому. В останньому випадку ми повинні навчитися діяти колективно, розуміючи при цьому вигоду для кожного особисто.
Отже три кити, на яких повинна базуватись система збереження теплової енергії наступні:
• облік теплової енергії;
• її регулювання;
• утеплення будинку.
Ці речі потребують значних фінансових затрат. І не кожен може їх зреалізувати в даній хвилі.
Тому приведемо перелік простих першочергових заходів для скорочення енергетичних витрат.
* Вивільняйте простір навколо радіаторів. Довгі щільні штори і меблі перед батареєю Взимку завішуйте вікна короткими шторами. Зберігають тепло і зовнішні жалюзі.
*Використовуйте жалюзі. Жалюзі або короткі штори допоможуть скоротити втрати тепла на 8-15%, яке виходить через скло. Зберігають тепло і зовнішні жалюзі.
* Встановіть теплозахисний екран між батареєю і стіною. Він збільшує тепловіддачу радіатора на 20%. Найекономніший екран з ДСП, з обох боків вкритий фольгою. Розмір тепловідбивача має бути трохи більший за розмір батареї. Між ними залишайте зазор не менше трьох сантиметрів.
* Системи опалення треба регулярно промивати й очищати від накипу та іржі. Це зменшує витрати палива на 10-20% та продовжує експлуатацію обладнання.
* Терміново замініть неекономні чавунні батареї на сучасні. Товстий шар фарби на старих батареях зменшує тепловіддачу до 10%. Пофарбовані в темний колір батареї віддають до 10 % тепла більше.
* Вдягайся вдома тепліше. Якщо використовуєте газ для опалення дому, оптимальна для здоров’я людини температура – 18-20 градусів. Додатковий 1 градус збільшує втрати теплової енергії на 6% або перевитрати енергоносія на 4-8%.
*Теплий зручний домашній одяг - ідеальне «джерело» тепла. Легкий вовняний жакет економить 25% енергії на обігрів.
* Утримуйте постійну температуру в оселі на рівні не вище 20°С. Сон у прохолоді корисніший. Встановіть термометри у всіх кімнатах і слідкуйте за їх показниками.
*Провітрюйте житло 10-15 хвилин з навстіж відчиненим вікном чи кватиркою. Якщо у вас автономне опалення, на цей час вимикайте термостат. Вмикаючи обігрівач чи кондиціонер, зачиняйте двері та вікна.
*Термовідбиваюча плівка на склі знижує втрати тепла крізь вікна на 35-45%.
*Ліквідуйте протяги. Кращий "помічник" в боротьбі зі щілинами в стінах та вікнах - монтажна піна. Для утеплення дверей використовуйте гумовий ущільнювач на клейкій основі. Поролон не витримає навантаження.
* Герметизація щілин між коробками вікон та стін, між стулкою та рамою вікна зберігає до 30% тепла. Використайте теплоізолюючу стрічку, що вкладається у прорізані пази коробки чи рами вікна. Теплоізоляція підвищить температуру в кімнаті на 4-5 градусів.
*Дбайте про вологість повітря. Випарник з водою на батареї дає відчуття комфорту навіть у прохолодній кімнаті.
*Встановлення рам на балконах дозволяє знизити загальні втрати тепла на 10 -13%.
*Подвійні двері зберігають тепло в оселі та будинку. Зачиняйте двері в під’їзді!
*Традиційні паперові та рідкі шпалери - відмінний утеплювач. Вінілові шпалери, наклеєні встик, не зберігають тепло в будівлях.
*Утепліть підлогу на зиму вовняним килимом. Найгірше зберігають тепло синтетичні килими.
Кожен з нас може зробити свій побут комфортнішим та підвищити рівень життя, якщо спробує бути енергоощадним. Набагато простіше й дешевше зберігати тепло й електроенергію, ніж потерпати від протягів, вогкості і холоду у власній квартирі чи будинку та сплачувати великі рахунки за марнотратно витрачені ресурси.
Живучи в багатоквартирному будинку, пам’ятаймо, що діючи спільно, тобто встановивши тепловий лічильник з регулятором та зберігаючи енергію кожен в своїй квартирі отримаємо суттєву економію тепла, а отже і менші цифри в рахунках.